PUBLICATION

k.jpg
25 November 2015

Systemy liniowe LED

 

Dzisiaj linie świetlne są najbardziej rozpowszechnione w sklepach wielko i średniopowierzchniowych, magazynach i halach produkcyjnych. W analizie należy rozpatrzyć dwa podstawowe przypadki: wyposażanie nowego obiektu w system LED i zmianę obecnie istniejącego systemu świetlówkowego. Należy przyjrzeć się obecnie istniejącym rozwiązaniom, przeanalizować koszty zakupu i eksploatacji obu systemów (świetlówkowego i LED), wypunktować korzyści płynące z obu rozwiązań i wady jakimi są obarczone. Swoje rozważania oprę na istniejącym obiekcie sklepu wielkopowierzchniowego funkcjonującego od listopada 2010 roku.

25.jpg
27 November 2015

LEDmarket część 1

 

Po artykule „Halogen VS LED”, postanowiłem przyjrzeć się rynkowi LED w Polsce. Rynek ten podzieliłbym na dwa segmenty: profesjonalny i konsumencki. Poddział ten nie świadczy o dostępności produktów dla jednej czy drugiej grupy klientów. Dokonałem go raczej z uwagi na świadomość potencjalnych nabywców. Mówiąc o rozwiązaniach profesjonalnych mam na myśli źródła LED dostępne w sieciach hurtowni, przeważnie pod zamówienie. Z uwagi na swoją cenę nie są to produkty półkowe jednak dostępne dla ogółu. Rozwiązania konsumenckie to takie, które oferowane są w hipermarketach budowlanych, hurtowniach i lokalnych sklepikach. Temu ostatniemu postanowiłem się przyjrzeć w tym artykule.

43.jpg
30 November 2015

Halogen VS LED

 

Jakiś czas temu porównywałem bardzo popularną „świetlówkę” LED z tradycyjną świetlówką liniową. Dzisiaj wezmę pod lupę chyba najbardziej rozpowszechnione na rynku źródła LED będące zamiennikiem tradycyjnych żarówek halogenowych. Jest to asortyment przeznaczony głównie dla odbiorców indywidualnych, hoteli oraz sklepów. Można powiedzieć, że właśnie to źródło torowało drogę bardziej profesjonalnym rozwiązaniom. Z początku bardzo słabe techniczne rozwiązania ewoluowały. Z uwagi na wysoką cenę największym wzięciem cieszyły się źródła dalekowschodnie. Jakość i ilość światła wywołały niechęć do tej technologii u wielu pierwszych nabywców.

33.jpg
30 November 2015

LEDmarket część 2

 

Ostatni artykuł „LED SPOT market cz.1” poruszał kwestię lokalnego rynku źródeł LED, czyli takiego najbliższego przeciętnemu konsumentowi. Kolejna odsłona to analiza rynku hurtowego. Pod lupę poszła jedna z największych hurtowni sieciowych. Przebadałem wszystkie dostępne rodzaje źródeł LED, a wynikami badań pragnę się z czytelnikami podzielić. Tym razem analiza dotyczy nie tylko źródeł SPOT (zamienników halogenów), ale również retrofitów tradycyjnej żarówki, „świeczki” czy „kulki”.

117.jpg
30 November 2015

Świetlówka liniowa VS LED

 

Obecnie przeżywamy rozwój nowej technologii LED. Zalewani jesteśmy różnymi propozycjami wymiany istniejącej instalacji oświetleniowej na zupełnie nową, energooszczędną, ekologiczną wydajną i coraz tańszą technologię. Obiecuje się nam fantastyczne parametry, krótkie czasy zwrotów, praktyczną niezniszczalność, kosmiczne zyski, komfort oświetlenia itd. Czy jednak jest tak na pewno? Czy najbardziej popularne produkty, które sprzedają się jak ciepłe bułeczki dają nam to, co nam obiecano? Postanowiłem się przyjrzeć produktowi, który podbija nie tylko nasz rodzimy rynek. Mowa tu o „świetlówkach” LED, czyli bezpośrednich zamiennikach świetlówek liniowych.